V Festival Past Line-Ups

Primary tabs

Page was last changed Jun 23rd, 2017 @ 07:53:48

2010

Hylands Park Saturday/Weston Park Sunday

Kings of Leon, Stereophonics, Paul Weller, The Coral, Editors, The Courteeners, Passion Pit, Feeder, David Guetta, Florence and the Machine, White Lies, Scouting for Girls, The Temper Trap, Newton Faulkner, Paloma Faith, The Divine Comedy (Solo), The Magic Numbers, Daisy Dares You, The Pretty Reckless, Groove Armada, Chase & Status, Ellie Goulding, Robyn, Jason Derulo, Tinie Tempah, The Hoosiers, Joshua Radin, Hurts, Gabriella Cilmi, Diagram of the Heart, The Charlatans , Tricky, Mark Lanegan, Paul Heaton, Matt and Kim, Eli 'Paperboy' Reed, The Parlotones, Lissie, Goldie Lookin Chain, Alex Gardner, The High Wire, Chew Lips and White Belt Yellow Tag.

Weston Park Saturday/Hylands Park Sunday

Kasabian, Faithless, The Kooks, Paolo Nutini, Madness, Seasick Steve, Skunk Anansie, Pixie Lott, The Prodigy, Doves, Calvin Harris, Jamie T, Eels, Amy Macdonald, Shed Seven, Plan B, The Saw Doctors, Professor Green, Matthew P, Pet Shop Boys, Mika, Goldfrapp, La Roux, Sugababes, Kate Nash, Chipmunk, Diana Vickers, Example, Peter Andre, Tiffany Page, Air, Imogen Heap, Frightened Rabbit, Cherry Ghost, Rox, Sarah Blasko, Kirsty Almeida, Eliza Doolittle, Detroit Social Club, Jack McManus, Joe Brooks, The Boy Who Trapped the Sun and Rachel Furner.

2009

Hylands Park Saturday/Weston Park Sunday

The Killers, Razorlight, The Specials, Lily Allen, The Script, Taylor Swift, Starsailor, McFly, Fatboy Slim, Pendulum, The Ting Tings, The Wombats, Dizzee Rascal, The Noisettes, Red Light Company, Jet, Mr Hudson, Underline the Sky, 2ManyDJs, Calvin Harris, Happy Mondays, The Saturdays, Will Young, Ladyhawke, N-Dubz, Asher Roth, Tinchy Stryder, Pixie Lott, Carolina Liar, Matt Trakker, Pete Doherty, Alphabeat, The Sunshine Underground, Howling Bells, Pete Murray, Goldie Lookin Chain, VV Brown, Kid British, Raygun, Wallis Bird, Zarif and Exit Calm.

Weston Park Saturday/Hylands Park Sunday

Oasis, Snow Patrol, Elbow, Biffy Clyro, James Morrison, Ocean Colour Scene, Björn Again, Keane, The Enemy, Paolo Nutini, Katy Perry, Athlete, Alesha Dixon, The Proclaimers, The Lightning Seeds, The King Blues, The Last Republic, MGMT, Lady Gaga, The Streets, The Human League, Lemar, Natalie Imbruglia, Daniel Merriweather, Sneaky Sound System, Ben's Brother, The Blizzards, British Sea Power, The Twang, Mystery Jets, Gary Go, Seth Lakeman, Joe Lean and the Jing Jang Jong, Mike Snow, Vagabond, Iain Archer, The Gay Blades and One Eskimo.

2008

Hylands Park Saturday/Weston Park Sunday

Muse , Stereophonics, The Kooks, Maxïmo Park, Lostprophets, Alanis Morissette, The Futureheads, Michael Franti and Spearhead, The Prodigy, The Pigeon Detectives, Newton Faulkner, The Hoosiers, Duffy, Amy Macdonald, The Hold Steady, Shed Seven, Air Traffic, Ian Brown, The Pogues, Jamie T, The Twang, Sugababes, Estelle, David Jordan, The Script, The Presets, Royworld, Richard Hawley, Sia, Siouxsie Sioux, Will Young, The Long Blondes, Roots Manuva, The Dykeenies, Paul Heaton, Tokyo Police Club, Beth Rowley, The Like, Runaway Sons, Carbon/Silicon, Infadels, Bryn Christopher, Team Waterpolo, One Eskimo, Julian Velard, Gary Go, Iglu & Hartly, Sparkadia and The Troubadours.

Weston Park Saturday/Hylands Park Sunday

The Verve, Kings of Leon, Amy Winehouse, Lenny Kravitz, The Feeling, Girls Aloud, Squeeze, The Stranglers, Kaiser Chiefs, The Zutons, The View, Reverend and the Makers, Scouting For Girls, One Republic, The Courteeners, Delays, The Rifles, The Rebs, The Chemical Brothers, The Charlatans, Hot Chip, Travis, Calvin Harris, Robyn, Sam Sparro, Alphabeat, Gabriella Cilmi, Taio Cruz, Captain, The Guillemots, Echo & the Bunnymen, The Young Knives, Little Man Tate, Tom Baxter, Drive-By Truckers, Goldie Lookin' Chain, Jack McManus, Noah and the Whale, Sam Beeton, SugaRush Beat Company, Attic Lights, Emmanuel Jal, Magistrates, The New York Fund, The Dodos, Das Pop, Animal Kingdom, Arno Carstens, The Rushes and Sons of Albion.

2007

The Killers, Foo Fighters, Kasabian, Snow Patrol, James, Pink, The Fratellis, Kanye West, KT Tunstall, Paolo Nutini, James Morrison, Editors, The Goo Goo Dolls, The Proclaimers, Just Jack, The Kooks, Manic Street Preachers, Lily Allen, Mika, Guillemots, The Hours, Basement Jaxx, The Coral, Babyshambles, Jet, The Fray, The Cribs and Captain, Rosalita, The Brightlights, Damien Rice, Corinne Bailey Rae, Iggy Pop & The Stooges, Lemar, Willy Mason, Rilo Kiley, McFly, Sophie Ellis-Bextor, Mutya Buena, Seth Lakeman, Primal Scream, Happy Mondays, Jarvis Cocker, Ocean Colour Scene, Dizzee Rascal, Sinéad O'Connor, Beverley Knight, Martha Wainwright, Glenn Tilbrook & The Fluffers, Jesse Malin, Chungking, Graham Coxon, Robyn, Stephen Fretwell, Bedouin Soundclash, Air Traffic, The Rumble Strips, Remi Nicole, Cherry Ghost, Tiny Dancers, Unklejam, Passenger, The Dodgems, Rodrigo Y Gabriela, Boy Kill Boy, Plan B, The Holloways, Mr Hudson & The Library, Mumm-Ra, Switches, The Wombats, Ghosts, The Hoosiers, Pop Levi and Rebecca.

2006

Radiohead, Morrissey, Faithless, Paul Weller, Beck, Keane, Bloc Party, Sugababes, Hard-Fi, The Magic Numbers, The Dandy Warhols, Kubb, Gavin DeGraw, The Divine Comedy, The Dead 60s, Daniel Powter, Razorlight, The Charlatans, Starsailor, James Dean Bradfield, Delays, The Feeling, Morning Runner, The Rifles, Dogs, Kasabian, Editors, The Ordinary Boys, We Are Scientists, The Cardigans, Orson, Kula Shaker, Biffy Clyro, The Saw Doctors, Groove Armada, Rufus Wainwright, The Beautiful South, Gomez, Nerina Pallot, Imogen Heap, Richard Hawley, Bic Runga, Lily Allen, Mutemath, The Boy Least Likely To, Fatboy Slim, The Go! Team, Girls Aloud, Kano, Echo & the Bunnymen, Xavier Rudd, Matt Willis, Shack, Phoenix, Pure Reason Revolution, Rushmore, The Cooper Temple Clause, The Dears, Bell X1, The Pipettes (Weston Park only), The Crimea, Oceansize, Liam Frost and the Slowdown Family, Jim Noir, Lorraine, James Morrison, Butch Walker, The Grates, The Dodgems, Love Bites, Sandi Thom, Mew, Regina Spektor, My Morning Jacket, Matisyahu (Hylands Park Only), Art Brut, The Young Knives, Captain, The Upper Room, Paolo Nutini, Seth Lakeman, Director and Milk Teeth.

2005

Oasis, The Streets, Maroon 5, The Zutons, Jet, The La's, Goldie Lookin' Chain, The Stands, The Chemical Brothers, Doves, Kaiser Chiefs, The Bravery, Good Charlotte, KT Tunstall, The Magic Numbers, The Departure, Tom Vek, Road To V Winner, Texas, Robert Plant, Sonic Youth, The Polyphonic Spree, Lucie Silvas, The Proclaimers, Presidents of the USA, Tom Baxter, Emiliana Torrini, Tara Blaise, Scissor Sisters, Franz Ferdinand, Embrace, Athlete, Joss Stone, Tony Christie, Idlewild, Rooster, The Prodigy, The Hives, The Music, Turin Brakes, The Ordinary Boys, Thirteen Senses, I Am Kloot, The Frames, El Presidente, No Hope In New Jersey, Ian Brown, The Roots, Dizzee Rascal, Goldfrapp, Natasha Bedingfield, Jem, Estelle, Bodyrockers, K-OS, Tyler James, Super Furry Animals, The Kooks, Kubb, Morning Runner, Stephen Fretwell, Roisin Murphy and Ray Lamontagne.

2004

Muse, The Strokes, Dido, Pixies, The Charlatans, N.E.R.D, Faithless, The Thrills, Pink, Badly Drawn Boy, Athlete, Snow Patrol, The Divine Comedy, Jamie Cullum, Big Brovaz, Kosheen, Kings of Leon, Massive Attack, Embrace, Starsailor, Elbow, Black Rebel Motorcycle Club, Keane, Scissor Sisters, Dashboard Confessional, The Zutons, All American Rejects, Fountains of Wayne, The Killers, Mull Historical Society, Hal, Goldie Lookin Chain, Thirteen Senses (cancelled), Chikinki, 10,000 Things, Kasabian, Blacklight, Basement Jaxx, Primal Scream, Kelis, Groove Armada, Amy Winehouse, Beverly Knight, The Human League, Audio Bullys, Jamelia, Roni Size, Freestylers, Kristian Leontiou, Aqualung, Josh Ritter, Phoenix, Chicane, Rodrigo Y Gabriela, Fried, Backlight, Headway, The Bees, The Delays, Hope of the States, The Stands, Longview, The Concretes, Tim Booth, South, Easyworld, InMe, The Dead 60s, The Infidels, The Crimea, Thea Gilmore, Cath Davey, Jerry Fish and the Mudbug Club, Kevin Mark Trail, Rooster, Polly Paulsuma, The Casuals, Colour of Fire, Magnet, Mohair and Stateless.

2003

Coldplay, Red Hot Chili Peppers, Foo Fighters, David Gray, Ash, Queens of the Stone Age, The Hives, PJ Harvey, The Cardigans, Morcheeba, Reel Big Fish, Inspiral Carpets, Echo & the Bunnymen, Skin, Eisley, Tom McRae, Feeder, Underworld, Turin Brakes, The Coral, Killing Joke, Tim Burgess, Athlete, Evan Dando, Damien Rice, The Distillers, The Bees Shack, The Basement, Spearhead, Martin Grech, Haven, Futureheads, The Stands, Rachel Mari Kimber, The Zutons, Lemon Jelly, Kosheen, Moloko, Asian Dub Foundation, Goldfrapp, Appleton, David Holmes, Mint Royale, Misteeq, Dirty Vegas, I Am Kloot, Gus Gus, Slovo, Jamie Cullum, Uncut, Amy Winehouse, The Rainband, Just Jack, Bell X-1, Speedway, Mankato, Jon Carter (Hyland Park only), Jacques Lu Cont (Weston Park only), Way Out West, Junior Sanchez, Freq Nasty, West London Deep, Freestylers, Themroc, Barry Ashworth, Will White, Tayo