Latitude 2013 Lineup

Primary tabs

Latitude 2013 Lineup

Festival (Parent Wiki): 
Event Date: 
Friday, July 19, 2013 to Sunday, July 21, 2013

FRIDAY 19TH JULY

OBELISK ARENA: Bloc Party, The Maccabees Cat Power, I Am Kloot, Yo La Tengo

BBC RADIO 6 MUSIC STAGE: Modest Mouse, Calexico, Villagers, Beth Orton, Akron/Family, Willy Mason

SATURDAY 20TH JULY

OBELISK ARENA: Kraftwerk, Hot Chip, Yeah Yeah Yeahs, Jessie Ware, Steve Mason, Efterklang, Bassekou Kouyate & Ngoni Ba

BBC RADIO 6 MUSIC STAGE: Alt-J, Mark Lanegan Band, Everything Everything, Daughter, White Denim, Matthew E White

SUNDAY 21ST JULY

OBELISK ARENA: Foals, Local Natives, James Blake, The Tallest Man On Earth

BBC RADIO 6 MUSIC STAGE: Beach House, Disclosure, CocoRosie, mum, iamamiwhoami, Laura Mvula

DAYS TO BE CONFIRMED:

LAKE STAGE: Benjamin Francis Leftwich, Bo Ningen, Jagwar Ma, The 1975, Veronica Falls

I ARENA: Japandroids, Moon Duo, Purity Ring

POETRY:Carol Ann Duffy, Murray Lachlan-Young, Liz Lochhead, Thurston Moore, Daniel Kitson, Gavin Osborn, Don Paterson, Michael Rosen, Luke Wright, Ross Sutherland, Tim Clare , The Islanders, John Osborne, Steve Roggenbuck, Apples & Snakes, Dead Poets, Katie Bonna, Poejazzi, Byron Vincent, Intensi-T, Tim Turnbull, Caroline Bird, Hollie McNish, William Letford, Jo Bell, Mike Garry

COMEDY: Dylan Moran, Daniel Kitson, Tim Key, Seann Walsh, Mark Watson, Lee Nelson, Marcus Brigstocke, Josh Widdicombe, Charlie Baker, The Horne Section, Jamie Kilstein, Kerry Godliman, Katherine Ryan, Simon Evans, Sara Pascoe, James Acaster, Joel Dommett, Brett Goldstein, Marcel Lucont, Romesh Ranganathan, Elis James, The Noise Next Door, Tiffany Stevenson, Idiots Of Ants, Hennessy & Friends, Loretta Maine, The Sunday Assembly, Holly Walsh, Luisa Omielan, Ed Aczel, Sheeps, Bryony Kimmings, Daniel Simonsen, Vikki Stone, McNeil and Pamphilon, Alfie Brown, Sam Fletcher, Pat Cahill, Mae Martin, Lucy Beaumont, Rich & Andy, Ben Target, Andrew Ryan, Nish Kumar, Chris Kendall, David Trent, Jenny Fawcett, Holly Burn, Dylan Moran , John Robins, Tim Key, Suzy Bennett, Aisling Bea, Tom Deacon, Ed Gamble, Rob Beckett, Joe Lycett, Matt Rees, Austentatious

UNKNOWN STAGE: Buttoned Down Disco, Chvrches, Clean Bandit, Dan Croll, Dark Dark Dark, Disco Shed, Drenge, Fimber Bravo , Friends, Guilty Pleasures, Hookworms, Josephine, King Creosote, Local Natives, Malcolm Middleton, Marika Hackman, Mikhael Paskalev, Rachel Zeffira, Rhye, Serafina Steer, Sink The Pink, Sinkane, SOHN, Stealing Sheep, Sweet Baboo, Swim Deep, Tamikrest, Temples, The Bots, Wave Machines, Widowspeak, Young Wonder