Camden Crawl 2012 Line-up & Programme

Opening Night Friday

The Opening night will take place at the KOKO venue with the following acts confirmed

Death In Vegas, Echo lake, Engine-Earz Experiment, Funeral Suits, Icona Pop

Saturday

Live Music:

Actress, Admiral Fallow, Alabama 3, Angel, Antlered man, Basement, Bastile, Baxter Dury, Blackhoods, Boyfriend, Brontide, Bxentric, Chew Lips, Clement Marfo & The Front Line, Cold Pumas, Cymbals, D/R/U/G/S, Daley, Dam Mantle, Disclosure, Durrty Goodz, Echo Lake, Fear Of Men, Fixers, Ghetts, Harry Oakwood, Hymns, Iceage, Icona Pop, Jaymo & Andy George, Jehst, Jo Wilkes & Simon Stanley Ward, Keep Shelly In Athens, Kwes, Lady Leshurr, Lioness, Marmozets, Melodica, Melody & Me, Michelle Stoddart, Night Angles, Odonis Odonis, Outfit, Pariah, Paul Thomas Saunders, Polarbear, Psychologist, Race Horses, Roska, Sauna Youth, Sex Hands, St Lucia, Stealing Sheep, Sway, Swiss Lips, Team Me, The Futureheads, Theme Park, Three Trapped Tigers, Throwing Up, Tom Staar, Trevor Moss & Hannah Lou, Trophy Wife, Troubadour Rose, Veronica Falls, Willy Moon

Daytime Programme

Alternative Press Fair, Andy Ross Presents, Caught In The Crossfire, Crack Comedy, Flowerpot Collective, Get Comedy, Highoops, Hip Hop Karaoke, Hip Hop Shakespeare, Homework, John Kennedy Xposure, Knock2bag, Lexington Record Fair, Lolitics, Moshi Moshi Pop Quiz, Musical bingo, Poster Roast, State Of Craft, Swn, The Nest Collective, Virtual Festivals

Curators

1234, Artrocker, Caught In The Crossfire, Club Fandango, Fear & Records, Last.FM Presents, Mary Anne Hobbs, Mistajam, Moda, Moshi Moshi Records, Rockfeedback, Rough Trade Shops, RWD, Summer Sundae Weekender, The Lantern Society, The Old Blue Last Presents, Urban Needs

Fringe Events & The Roundhouse Music Collective

ATC At The Colonel Fawcett Featuring Special Guests, Hawley Arms Presents, The Good Mixer Uncovers, Cloumbia 125, Fierce Panda Presents, Roundhouse Music Collective Presents,

Sunday

Live Music

Alpines, And So I Watch You From Afar, Arrows Of Love, Bastille, Baxter Dury, ben Westbeech, Benny Banks, Bigkids, Black Moth, Blacklisters, Brandt Brauer Frick, Cashier No.9, Charlie XCX, Clement Marfo & The Front Line, Cymbals, Daley, Dam Mantle, Devin, Disclosure, Dog Is Dead, Dutch Uncles, Ellen & The Escapades, Fanzine, Fiction, Funeral Suits, Gaz Coombes, Ghetts, Glasvegas, Hawk Eyes, Hey Sholay, Iceage, James Cleaver Quintet, Jape, Josh Kumra, Kids In Glass Houses, Kyla La Grange, L.a, Lady Leshurr, Lower Than Atlantis, Lucy Rose, Marmozets, Melodica Melody & Me, Micachu & The Shapes, Niki & The Dove, Novella, NZCA/Lines, Outfit, Peace, Random Impulse, Rascals, Rolo Tomassi, Rubberbandits, Sauna Youth, Spector, The Barr Brothers, The Big Pink, The raincoats, theme Park, Throwing Up, Toby Kaar, Tom Williams & The Boat, Toy, Trophy Wife, True Tiger, Willy Moon, Youngman

Ash, Catch Em, Srcu Fizzer, Context, Yasmin, Luna-C, Lady Leshurr, Drifter, RoxXxan, Mz Bratt, Maxsta, Mic Righteous, DJ Melody Kane

Daytime Programme

Afrobeats Music Festival Hosted By DJ Abrantee, Alternative Press Fair, Art History In The Pub, Bombay Bronx, Fat Tuesday, Fence Records Presents, Gag Reflex, Get Comedy, Ian Camfield / The Rock Show, Karauke, Lexington Record Fair, London Swing Dance Society Presents Vintage Dance Day, Poster Roast, Really Lovely Comedy, Ross Lee's Horace Fingernips, Rough Trade Shops Pop Quiz, SB.TV presents, The 99 Club, This Is Fake DIY, Who Killed Bambi? Quiz

Curators

1234, Artrocker, Backstreet, Big Cheese Magazine, Club Fandango, Drowned In Sound, Eddy Temple Morris, Fact, Flowerpot Collective, For Folk's Sake, Last.FM Presents, Lift Off, Nialler9 vs On The Record, Rockfeedback, Sexbeat, Sway Presents, The Local

Fringe Events

Last.FM Presents A Question Of Scrobbles, Roundhouse Music Collective

Day To Be Announced

Comedy: Rufus Hound, Tony Law, Abandoman

Live Music: Clock Opera, Dan Mangan, Francois & The Atlas Mountains, Spector, The Cribs,