Beacons Festival 2012 Lineup

Page was last changed Aug 8th, 2012 @ 16:10:10

Home Page

Click here to return to the main wiki.

THURSDAY (16th)

BE ACONS SOCIAL

  • 19:00 Ezy Ryder / The Cunning Stunts DJ Display Team with Bobalicious
  • 22:00 Filthy Dukes (DJs)

INTO THE WOODS

  • 20:00 The Miners Hymns (film)
  • 21:00 Biggie and Tupac (film, 15)
  • 23:00 The Perverts Guide to Cinema (film, 18)

NOISY / VICE STAGE

  • 19:30 Honeytone Codey
  • 20:30 Dub Barn Collective
  • 21:30 The Marzec Group
  • 22:30 The Soul Circle Gang

FRIDAY (17th)

THE STOOL PIGEON STAGE

  • 12:00 Dead Sons
  • 13:00 Post War Glamour Girls
  • 14:00 Arthur Beatrice
  • 15:10 Theme Park
  • 16:20 Veronica Falls
  • 17:30 Submotion Orchestra
  • 18:55 Jessie Ware
  • 20:05 Factory Floor
  • 21:30 Mount Kimbie
  • 23:00 Roots Manuva

THE GREENDALES STAGE

  • 12:15 The Horn The Hunt
  • 13:15 Great Waves
  • 14:45 Outfit
  • 16:15 Disclosure
  • 17:45 Visions Of Trees
  • 18:15 Wachs Lyrical
  • 20:00 Runner
  • 21:00 Sunless ‘97
  • 21:30 Jon K (Hoya Hoya)
  • 23:30 D/R/U/G/S
  • 00:30 Julio Bashmore

NOISEY / VICE STAGE

  • 12:30 Japanese Fighting Fish
  • 13:30 Antibang
  • 14:30 Fawn Spots
  • 15:30 Wot Gorilla
  • 16:30 Runaround Kids
  • 17:30 Hey Sholay
  • 18:30 Pins
  • 19:30 Fun Adults
  • 20:30 Gross Magic
  • 21:30 Pale Seas
  • 22:30 Holograms
  • 23:30 Savages

BEACONS SOCIAL HOSTED BY FREAKIN

  • 12:00 Get Funked DJs ft. Bob le Funk, Tunesouttaloft & Dan Watts
  • 18:00 Luv Jam
  • 19:00 Freakin
  • 22:00 Daniel Avery
  • 00:00 Marcus Worgull
  • 02:00 Freakin

ELFM CARAVAN OF LOVE

  • 13:00 Jacobean Ruff
  • 13.45 Francesca Pidgeon
  • 14.30 The Theatre Dukes
  • 15.15 Jasmine Kennedy TBC
  • 18:00 Hayley Gafftarnick
  • 18.45 Sam Thonton
  • 19.30 The Black Sea
  • 20.15 Dancing Years

INTO THE WOODS

  • 09:30 Wigan Pixie Yarns & Crafts
  • 10:00 Singing with Tessa Smith
  • 10:30 Yogalates
  • 12:00 Nicola Peel ‘Eyes of Gaia’
  • 13:00 Liars League (spoken word)
  • 14:00 Mayday (theatre)
  • 15:00 American: The Bill Hicks Story (15) with Q&A by Director Matt Harlock
  • 17:00 U Tube Mix by Tim Ineaux
  • 18:00 Tibetan Youth
  • 19:00 Stuart McCallum
  • 20:00 The Wonderful Sound of the Cinema Organ
  • 21:00 Being 747, The Clockwork Universe
  • 22:00 Able Philbin Bowman (Comedy)
  • 23:00 LAB MEAT (Cabaret)
  • 00:00 Dark Star+Animat
  • 02:00 Indie Game

LADYBIRD PROJECT:MAD SCIENCE DAY

  • 09:00 Drop-in Crafts and Workshops (in Kids Club)
  • 12:00 Mad Science Experiments
  • 14:00 Flash Mob Workshop
  • 15:00 Science Olympics
  • 16:00 Amazing Bottle-Rockets
  • 17:00 Storytelling
  • 20:00 The Ladybird Project Fantastic Family-Friendly Cabaret

KOPPARBERG CUBE

  • 12:00 Docfest Party
  • 15:00 Tactik
  • 16:00 Get Down or Die
  • 17:00 Holding Hands
  • 18:00 Robert Cary
  • 19:00 Theme Park Djs
  • 20:00 Straight Up
  • 21:00 El Diablo Social Club
  • 22:00 Picturehouse
  • 23:00 Filthy Dukes

SATURDAY (18th)

THE STOOL PIGEON STAGE

  • 12:00 The Magnetic North
  • 13:10 Kwes
  • 14:20 Cass Mccombs
  • 15:30 Still Corners
  • 16:40 2:54
  • 17:40 Clock Opera
  • 19:00 Japandroids
  • 20:10 Ghospoet
  • 21:40 Junior Boys
  • 23:00 Wild Beasts

THE GREENDALES STAGE

  • 12:00 Ilghaz
  • 13:00 Seven
  • 14:00 Donga
  • 15:30 Lakosa
  • 17:00 Jam City
  • 18:30 Bok Bok
  • 20:30 Stay+
  • 21:30 Koreless
  • 23:00 Oneman
  • 00:30 Pearson Sound

NOISEY / VICE STAGE

  • 12:00 Imp
  • 12:50 Stalking Horse
  • 13:40 Au Palais
  • 14:30 Juffage
  • 15:20 Grass House
  • 16:10 Weird Dreams
  • 17:00 Best Friends
  • 17:50 Plank!
  • 18:40 Paws
  • 19:30 Splashh
  • 20:30 King Krule
  • 21:30 Swim Deep
  • 22:30 Eagulls
  • 23:30 Jacuzzi Boys

BEACONS SOCIAL HOSTED BY FREAKIN

  • 12:00 Give It Some ft. George Mahood (Soul City / Big Daddy Magazine) Dean Atkins (Soul Jazz) Lyley (Wax Off / Scratch) Gumbo (Work Your Soul / Oz) Jonny Crawshaw (Give it Some! / The Get Down)
  • 18:00 A Rave Called Sharon
  • 20:00 Acid House Gentlemen’s Club
  • 22:00 A Love from Outer Space :Andrew Weatherall & Sean Johnston
  • 02:00 Freakin

ELFM CARAVAN OF LOVE

  • 13:00 Housekeeping Society
  • 13.45 Jamie Fletcher Band
  • 14.30 Seas of Green
  • 15.15 Louise Distras
  • 18:00 Talk To Angels
  • 18.45 Secret Sirens
  • 19.30 The Artists
  • 20.15 Soul Circus

INTO THE WOODS

  • 09:30 Drop-in Craft
  • 10:00 Cardboard Cameras
  • 10:30 Aerockbics
  • 12:00 Sue Christoforou – Equality Trust (talk)
  • 13:00 Matthew Bellwood (spoken word, 14+)
  • 14:00 It Starts Like This (theatre, 18+)
  • 15:00 Yorkshire Onland Boating Club (film+talk)
  • 17:00 U Tube Mix by Tim Ineaux
  • 18:00 Martin Smith
  • 19:00 Animat and the Third Half
  • 20:00 Kefaya
  • 21:00 Dead Belgian
  • 22:00 Able Philbin Bowman (comedy)
  • 23:00 Frank Chickens
  • 00:00 Ed Carter Aprosodia
  • 01:00 Winnebego Man
  • 03:00 Man with a Movie Camera

LADYBIRD PROJECT:CIRCUS DAY

  • 09:00 Drop-in Craft and Workshops (in Kids Club)
  • 10:00 Giant Tug-o-War (in Kids Club)
  • 12:00 Hula Hooping Workshop
  • 13:00 Circus Skills
  • 14:00 Clown Cricket: not to be missed!
  • 16:00 Circus Sports Day
  • 17:00 Storytelling
  • 20:00 Family-friendly entertainment

KOPPARBERG CUBE

  • 12:00 Tom Smith
  • 15:30 Karma
  • 16:30 Joe’s Bakery
  • 17:30 Balearic Social Club
  • 18:30 Disko Stew
  • 19:30 Now Wave
  • 21:30 Jon K (Hoya Hoya)
  • 23:00 Oh Mobbs

SUNDAY (19th)

THE STOOL PIGEON STAGE

  • 12:00 Goodnight Lenin
  • 13:00 Admiral Fallow
  • 14:00 Frankie & the Heartstrings
  • 15:00 Willis Earl Beal
  • 16:00 Willy Mason
  • 17:00 Errors
  • 18:10 Lanterns on the Lake
  • 19:20 Patrick Wolf (Acoustic)
  • 21:00 The Felice Brothers
  • 22:30 Toots & The Maytals

THE GREENDALES STAGE

  • 12:00 Aartekt
  • 13:00 Jacques Adda
  • 14:00 Casino Times
  • 15:15 KRL
  • 16:30 XXXY
  • 18:00 Huxley
  • 19:30 Star Slinger
  • 21:00 Lunice
  • 22:30 Maya Jane Coles

NOISEY / VICE STAGE

  • 12:00 Double Muscle
  • 12:50 B>E>A>K>
  • 13:40 Nope
  • 14:30 The Wave Pictures
  • 15:20 Hookworms
  • 16:10 Hawkeyes
  • 17:00 That Fucking Tank
  • 18:00 Tall Ships
  • 19:00 Mazes
  • 20:00 Blacklisters
  • 21:00 This Aint Vegas
  • 22:15 Cloud Nothings

BEACONS SOCIAL HOSTED BY IRIE VIBES SOUNDSYSTEM

  • 12:00 Irie Vibes Soundsystem ft. Bangarang DJs Pig & KuDu Hifi Red Dread + SPECIAL GUESTS
  • 18:00 Souljazz Records Soundsystem

ELFM CARAVAN OF LOVE

  • 13:00 Matt Bentley
  • 13.45 Sabrina Piggot
  • 14.30 Ben Pike
  • 15.15 Liz Reynolds
  • 18:00 Boss Caine TBC
  • 19.30 The Finnlys
  • 20.15 Spirit Of John + Two Sevens Party DJs playing the finest selection of Reggea, Dub & Ska

INTO THE WOODS

  • 10:00 Zine it Yourself
  • 10:30 Yogalates
  • 12:00 Aaron Meskin – The Art of Comics (talk)
  • 13:00 Clinic Presents (spoken word)
  • 14:00 Kill Lord Whitney (theatre)
  • 15:00 We Are Poets (film)
  • 17:00 New Order Play at Home (film)
  • 18:00 Sandrani
  • 19:00 Oui Bee
  • 20:00 Daniel Bye
  • 21:00 Thomas Truax
  • 22:00 Shut up Little Man: an Audio Misadventure (film)

LADYBIRD TENT:MYTHS AND LEGENDS DAY

  • 09:00 Drop-in Craft and Workshops (in Kids Club)
  • 11:00 Knights’ Quest Treasure Hunt (go to Kids Club)
  • 13:00 Become a Rock Legend
  • 14:00 Junk Percussion
  • 15:00 Grand Carnival Pageant
  • 16:00 The Ladybird’s Legendary Dance-Off
  • 20:00 Party Games

KOPPARBERG CUBE

  • 12:00 Red Dread
  • 14:00 Push It
  • 15:00 Game Time
  • 16:00 Mark Ryan (Amazing Radio)
  • 17:00 Luke & Rusty’s Rodeo Show
  • 18:00 Joe’s Bakery
  • 19:00 Balearic Social Club
  • 20:00 R.King
  • 21:00 Onset
  • 22:00 Tee Circus
  • 23:00 It’s A Bass Thing